7co
06 بهمن 1401 - 13:51

تهدید جدی در حوزه امنیت غذایی کشور/ماهی وحبوبات در دورافزایش بها

همکاری های دوجانبه ایران و قزاقستان، هشدار نسبت به خرد شدن زمین های کشاورزی و نوسان قیمتی کالاهای اساسی در یک ماه از اخبار داغ حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.

به گزارش خبرنگار مهر، هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان در روزهای ۵ و ۶ بهمن در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد. سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این همایش از هدفگذاری ۳ میلیارد دلاری در بخش تجاری بین دو کشور ایران و قزاقستان خبر داد و گفت: از این میزان نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار انجام شده است که باید به ۶ برابر ارتقا یابد. در این همکاری دو برنامه اصلی پیگیری می‌شود؛ بحث‌های لجستیک در اجزای مختلف مواضع حمل و نقلی (ریلی، هوایی، زمینی) است. موضوع دوم هم به بحث‌های بانکی برمی گردد.

به گفته وی، علاقمندی زیادی هم در زمینه سوآپ غلات و ترانزیت وجود دارد و در این راستا در بندر شهید رجایی، قزاقستانی‌ها باراندازی را احداث خواهند کرد تا بتوانند در مورد ارتباط با جنوب در حوزه غلات از آن استفاده کنند. در حمل و نقل ریلی نیز حرکت قطار از مسیر قزاقستان، از چین به سمت ترکیه و اروپا محقق خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین خبر داد: نخ ست‌وزیر قزاقستان به زودی و بعد از ماه مبارک رمضان به ایران سفر خواهد کرد تا بتوانیم مباحث و تفاهم‌نامه‌هایی که برای تجارت لازم است را تکمیل کنیم.

پیگیری کشت فراسرزمینی

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بخشی دیگر از همکاری‌های دوجانبه ایران و قزاقستان در بخش کشاورزی عنوان کرد: با توجه به اینکه در کشور قزاقستان زمین به افراد غیرقزاق واگذار نمی‌شود باید سازکاری برای ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران ایجاد شود تا کشاورزی فراسرزمینی شکل بگیرد. ایران در زمینه خدمات مکانیزاسیون و خدمات فنی و مهندسی عملکرد خوبی داشته و می‌توانیم همکاری خوبی در این خصوص داشته باشیم. شرکت‌های حوزه خدمات مهندسی ایران تجربیات خوبی در زمینه صنایع غذایی برای اجرای پروژه‌های مشترک دارند. شرکت‌های ایرانی در زمینه کمباین، تراکتور و ایجاد کارخانه مشترک در قزاقستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه ما در تجارت غلات با قزاقستان سابقه همکاری داریم اما در صادرات گوشت گرم گوسفندی سابقه کمتری داریم، تصریح کرد: اگر شرکت‌های قزاقستانی آمادگی داشته باشند، برای واردات ۲ یا ۳ هزار تن گوشت گرم از این کشور به ایران در هفته‌های اخیر اقدام کنیم.

دو واگذاری به بخش خصوصی

اخبار داغ کالاهای اساسی هم مربوط به واگذاری تنظیم بازار گوشت مرغ به اتحادیه مرغداران و زنجیره تخم مرغ به بخش خصوصی است. بر اساس مصوبات شورای قیمت گذاری ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ تنظیم بازار گوشت مرغ به اتحادیه مرغداران کشور واگذار شد. همچنین بر اساس مصوبات تنظیم بازار و شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی برای نخستین بار امور اجرایی تنظیم بازار تخم‌مرغ خوراکی و پولت تخمگذار به بخش خصوصی واگذار شد.

تأمین بازار گوشت مرغ

برودت هوا در کشور طی دو هفته گذشته سبب شد تا گاز برخی استان‌های انتهای شبکه توزیع گاز به دلیل افت فشار قطع شود. قطع شدن گاز برخی مرغداری‌ها منجر به تلف شدن تعدادی جوجه و مرغ شد که رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ گوشتی و ماهی گفت: آمار این تلفات بالا نبوده و بازار گوشت مرغ بدون کمبود و زیر نرخ مصوب دولت تا پایان سال تأمین است.

مهدی یوسف خانی گفت: کشور در تولید و تأمین گوشت مرغ خودکفا بوده و با کاهش سرانه مصرف کشور از حداقل ۳۱ کیلو در سال گذشته به حدود ۱۸ کیلو در سال جاری پیش بینی می‌شود سال آینده نیازی به واردات گوشت مرغ نباشد امری که ابتدای سال رخ داد.

تفاوت قیمت کالاهای اساسی در یک ماه

مقایسه قیمت‌ها در یک ماه اخیر (اول هفته دی تا ابتدای بهمن) حاکی از افزایش قیمت برخی اقلام در بازار حبوبات، نوسان قیمتی بسیار در بازار گوشت قرمز و تثبیت نرخ‌ها در بخش لبنیات داشت

سقف قیمتی مرغ از ۵۲.۵۰۰ تومان در ابتدای دی ۱۴۰۱ به ۵۵ هزار تومان در ابتدای بهمن رسیده است. شقه گوسفندی از حداکثر کیلویی ۲۴۰ هزار تومان با افزایش ۲۹.۱۷ درصدی به ۳۱۰ هزار تومان در ابتدای بهمن رسیده است.

قیمت سردست گوساله از ۲۳۵ هزار تومان در هر کیلو در ابتدای فصل زمستان با افزایش ۱۷.۰۲ به ۲۵۰.۹۰۰ تا ۲۷۵ هزار تومان در بهمن ۱۴۰۱ رسیده است. گوشت چرخ کرده قرمز متناسب با این افزایش قیمت نیز به سقف ۲۶۰ هزار تومان در هر بسته ۹۰۰ گرمی رسیده در حالی که این عدد در ابتدای دی ۲۲۰ هزار تومان بوده است. تفاوت قیمت‌ها حاکی از رشد ۱۸.۱۸ درصدی دارد.

نرخ کله و پاچه هم از هر دست ۱۷۵ هزار تومان با افزایش ۴۲.۸۶ درصدی به ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. در ادامه مقایسه قیمتی بازار گوشت قرمز و سفید کشور در یک ماه نشان می‌دهد ماهی قزل آلا با افزایش ۳۹.۲۹ درصدی از هر کیلو ۸۴ هزار تومان به ۱۱۷ هزار تومان رسیده که تنش بازار گوشت را تشدید کرده است. این روند زمینه حذف بسیاری از محصولات از سفره مردم شده و اقلام جایگزین را وارد سبد مصرف می‌کند.

تخم مرغ در هفته‌های متوالی دی تا بهمن روند نزولی داشته و از شانه‌ای ۸۲ هزار تومان با کاهش حدود ۱۷ درصدی به ۶۲.۵۰۰ تا ۶۸ هزار تومان رسیده است. همچنین شانه ۳۰ تایی تخم مرغ درشت دولتی از ۹۵ هزار تومان با کاهش ۹.۴۷ درصدی به ۸۴.۵۰۰ تا ۸۶ هزار تومان فروکش کرده است.

لوبیا سفید بالاترین افزایش قیمت را در طول یک ماه اخیر تجربه کرده و با افزایش حدود ۱۷.۳۹ درصدی از هر کیلو ۴۶ هزار تومان به ۵۴ هزار تومان رسیده است. ماش در این باره رتبه دوم را داشته و با افزایش ۱۴.۲۹ درصدی، از هر کیلو ۴۲ هزار تومان به ۴۸ هزار تومان رسیده، لوبیا قرمز جایگاه سوم را در بخش افزایش قیمت حبوبات به خود اختصاص داد و با افزایش حدود ۱۰ درصدی از ۴۷ هزار تومان در هفته نخست دی به ۵۲ هزار تومان در ابتدای بهمن رسیده است.

لپه، عدس و نخود به ترتیب ۳، ۳ و ۲ هزار تومان افزایش داشته در حالی که لوبیا چشم بلبلی و چیتی بدون تغییر قیمت هر کیلو به ترتیب ۴۶ و ۶۲ هزار تومان در طول یک ماه اخیر عرضه شده‌اند.

هشدار نسبت به خرد شدن زمین‌های کشاورزی

رئیس سازمان امور اراضی کشور در نشست خبری در جمع خبرنگار هشدار داد: خرد شدن اراضی تهدیدی جدی برای امنیت غذایی بوده و در این باره زنگ‌های خطر به صدا درآمده است. افلاطونی با اشاره به ریزگردها و آلودگی فعلی هوا اضافه کرد: صیانت از اراضی کشاورزی به معنی حفظ امنیت زیستی و غذایی بوده و وزارت جهاد کشاورزی مسئله صیانت از خاک و جلوگیری از تغییر کاربری را به سازمان امور اراضی محول کرده است. در این باره قرارگاه صدور اسناد و یکپارچگی اراضی شکل گرفته که به طور هفتگی با حضور وزیر جلسات برگزار می‌شود. فراموش نکنیم خرد شدن زمین‌های کشاورزی در تقسیم ارث به فرزندان به معنی غیراقتصادی شدن زمین کشاورزی بوده و این امر یعنی خارج شدن اراضی زیر کشت از چرخه تولید است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 999252